W niezwykle radosnej atmosferze przebiegał II Turniej Wsi Gminy Krzemieniewo. Odbył się w niedzielę, 19 lipca, na stadionie w Pawłowicach. Zorganizowała go Grupa Nieformalna „Sołtysi” pod patronatem Stowarzyszenia „Krzemianki”. Przedstawiciele wsi walczyli o Puchar Wójta Gminy Krzemieniewo. Do rywalizacji, a tak naprawdę do zabawy, stanęło 13 drużyn.

Na krótko przed imprezą zerwał się silny wiatr i wszyscy obawiali się, że wichura i deszcz uniemożliwi przeprowadzenie konkurencji. Na szczęście po kilkunastu minutach wróciło słońce i turniej mógł rozpocząć się zgodnie z planem. A na trybunach było bardzo wielu mieszkańców Pawłowic oraz wszystkich wsi w gminie. Kibicowali nie tylko swoim drużynom, ale każdemu kto zmagał się z, najczęściej śmiesznym, zadaniem. Zabawy było więc naprawdę sporo.

Do turnieju przystąpiło 17 wsi. Kilka z nich utworzyło wspólne drużyny. Wsie wystawiły zespoły liczące od 6 do 15 uczestników. Wszyscy ubrani byli w kolorowe koszulki z nadrukowaną nazwą miejscowości. Nie sposób było więc pomylić startujących. Nic dziwnego, że kiedy walczyły poszczególne wsie, ich kibice najgłośniej dopingowali „swoich”.

A konkurencje były naprawdę wesołe. Organizatorzy zaproponowali mleczna rywalizację, toczenie opony, rozbicie jabłka toporem, nakłuwanie igły, przeniesienie sołtysa w kocu, przewiezienie osoby taczką, przeniesienie wody w garnuszkiem, konkurs wiedzy na temat gminy.

Najwięcej śmiechu wzbudziła konkurencja bieg zakręconych. Zawodnik z położona na paliku głową musiał obiec go 10 razy, a potem wrócić na metę, zabrać woreczek i odnieść go na miejsce. Oczywiście niewielu panom udało się biec równo, a niektórzy kołysząc się wręcz szukali swojej trasy.

Całość wspaniale prowadził zastępca wójta Radosław Sobecki, a sędziowali sołtysi wsi.

Impreza miała jeden główny cel - zintegrować mieszkańców gminy i zaproponować im ciekawy sposób na spędzenie niedzielnego popołudnia. Rywalizacja była tylko zabawą i okazją do oderwania się od codziennych obowiązków. I rzeczywiście bawiła, zarówno drużyny, jak i widzów.

Ostatecznie Puchar Wójta wywalczyła wieś Krzemieniewo. Kolejne miejsca zajęły Drobnin i Oporowo. I te drużyny otrzymały dodatkowo bonu podarunkowe na sprzęt sportowy o wartości 400 i 200 zł. Gratulujemy!

A pozostałe wsie zajęły miejsca w następującej kolejności: Kociugi, Górzno i Zbytki, Oporówko, Karchowo, Brylewo, Lubonia, Belęcin Stary i Nowy, Garzyn, Pawłowice, Mierzejewo. Podkreślamy jednak raz jeszcze, że nie o sportowe wyniki chodziło. Liczyła się przede wszystkim dobra zabawa. Wszyscy odebrali dyplomy i słodycze.

Organizatorzy zapewnili też atrakcje najmłodszym mieszkańcom gminy. Dla dzieci był dmuchany zamek, basen z kuleczkami, przejazdy bryczką, dojenie sztucznej krowy. Kto chciał mógł obejrzeć szybowiec, a także skorzystać z kawiarenki. Pyszne ciasta wypiekły panie z poszczególnych sołectw. A wieczorem zaproszono chętnych na zabawę. Impreza wspaniale się udała.

A powiedzmy jeszcze, że turniej dofinansowany był ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach konkursu „Wielkopolska Wiara”, ogłoszonego przez Stowarzyszenie Centrum PiSOP. Z tego źródła organizatorzy otrzymali 4000 zł. Pozostałe koszty pokrył Urząd Gminy i Rady Sołeckie. Między innymi sołectwa zakupiły koszulki dla zawodników. Na pewno przydadzą się na kolejne imprezy.

W czasie turnieju mieszkańcy naszej gminy zbierali pieniądze na uratowanie zdrowia i życia maleńkiej Lilii Sworowskiej z Luboni. Lilia ma zaledwie cztery miesiące i bardzo chore serduszko. Już przeszła dwie operacje, ale lekarze dają jej zaledwie kilkanaście lat życia. Nadzieją jest operacja w klinice w Niemczech, do której Lilię zakwalifikował profesor Edmund Malec. Niestety operacja jest bardzo droga i rodzice nie są wstanie zebrać na nią pieniędzy. Dlatego proszą o pomoc. Nasi mieszkańcy chętnie więc wrzucali pieniądze do puszki. Trafiają one do fundacji, a stamtąd do Lilii. O Lilii i jej walce o życie napiszemy wkrótce.

Jeśli ktokolwiek chciałby pomóc dziewczynce, może to zrobić wpłacając pieniądze na konto

Fundacja na rzecz dzieci z wadami serca Cor Infantis
86 1600 1101 0003 0502 1175 2150 z dopiskiem „Lilia Sworowska”