Na wszystkich, którzy w sobotnie popołudnie zjawili się nad Jeziorem w Górznie, czekała długa lista atrakcji, skierowanych zarówno do młodszych jak i dla starszych, przez co każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Posiadający żyłkę poszukiwacza, mogli wziąć udział w tytułowych podchodach rozgrywanych wokół jeziora górznickiego, w których by wygrać należało jak najszybciej wypełniać różnorodne zadania i rozwiązywać zagadki. Najlepsza okazała się drużyna pn. "Mieszkańcy Górzna", drugie miejsce przypadło „Uczniom”, a trzecie „Mieszkańcom Luboni”

Można było również, posłuchać występu lokalnych artystów oraz obejrzeć występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca z Kąkolewa. Kolejną atrakcję była prezentacja wyrobów rękodzielniczych w wykonaniu mieszkańców Gminy i zaproszonych gości.

Największe emocje wiązały się zawodami sportowymi, podczas której, mieszkańcy Gminy przy gorący dopingu publiczności, rywalizowali w dość nietypowych konkurencjach jak dwa ognie, tor przeszkód, wyścig na nartach czy przeciąganie liny. W sportowych zmaganiach wziął udział również sam wójt Gminy Krzemieniewo Pan Andrzej Pietrula. Wyniki poszczególnych konkurencji publikujemy poniżej:

Tor przeszkód dla dzieci: I miejsce Natalia Domagała, II miejsce Marcel Dawidziak, III miejsce Zuzanna Dawidziak

Dwa ognie 40+: I miejsce "Leszczyniacy", II miejsce "Drużyna Pana Wójta", III miejsce "Emeryci"

Wyścig na nartach: I miejsce "Mieszkańcy Nowego Belęcina", II miejsce "Strażacy", III miejsce "Mieszkańcy Górzna"

Przeciąganie liny: W kategorii dorosłych: I miejsce drużyna "Mieszkańcy Nowego Belęcina"
W kategoria dzieci: I miejsce drużyna "Chłopcy z Luboni", II miejsce "Dzieci z Górzna"

Zwycięscy zostali nagrodzeni medalami i gadżetami promocyjnymi.

Na smakoszy, czekały domowe wypieki, kiełbasa z grilla, chleb ze smalcem oraz świeże warzywa. Wszystkie smakołyki przygotowane zostały przez Koła Gospodyń Wiejskich z Górzna, Krzemieniewa, Hersztupowa i Belęcina.

Podczas „Aktywnego popołudnia” obecne były również, przedstawicielki Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Lesznie, które udzielały informacji nt. Europejskiego Funduszu Społecznego i zachęcały zainteresowanych do korzystania
z bezpłatnych usług ROEFS w Lesznie. Każda osoba , która zadała pytanie pracownikom Ośrodka otrzymywała upominek z logiem RO EFS i Unii Europejskiej.

Chciałabym podziękować wszystkim mieszkańcom Gminy, którzy brali udział w organizacji tego wydarzenia, bez nich w ogóle by się nie odbyło - zwraca uwagę Ewa Gałka z Centrum PISOP – animatorka projektu.

Mieszkańcy robią coś dla swojej społeczności, poświęcając swój wolny czas, nie dostając za to ani złotówki, otrzymując w zamian tylko satysfakcję. To świadczy o wyjątkowym charakterze tego typu inicjatyw – twierdzi Anna Jądrzyk z Centrum PISOP – koordynatorka projektu.

Podobnego zdania jest Katarzyna Spychaj z Urzędu Gminy Krzemieniewo – lokalna koordynatorka projektu.

Aktywne popołudnie w Gminie Krzemieniewo – Podchody 2010 odbyło się dzięki zaangażowaniu mieszkańców Gminy Krzemieniewo w projekcie pn. Kapitalna Zmiana, realizowanego, od marca do sierpnia bieżącego roku przez Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP w partnerstwie z Urzędem Gminy Krzemieniewo. Środki na jego realizację pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu zorganizowano spotkanie informacyjne, szkolenie dla lokalnych liderów oraz liczne spotkania z animatorką, na których mieszkańcy Gminy zdecydowali o organizacji imprezy.

Patronat medialny wydarzeniem objęła Panorama Leszczyńska.